The Georgian government is ready to regulate its relations with the United States – First and foremost, of course, the defeat of the "Deep State" must happen, and we will immediately see this reflected in our country, said Kakha Kaladze, General Secretary of the "Georgian Dream" party and Mayor of Tbilisi, during a conversation with journalists.
According to him, the Georgian government is ready for friendship and hopes that Donald Trump will fulfill his promises regarding the defeat of the "Deep State."
“The Georgian government is ready to regulate relations. We are closely following the processes that are happening. The newly elected president of the United States has directly declared war on the 'Deep State,' and his main task is to defeat the 'Deep State.' We spoke about the 'Global War Party' a long time ago, their interests, and the fact that they had deep roots in Georgia and other countries, and they have interests there. Therefore, the first thing that must happen is the defeat of the 'Deep State.' We will see this immediately. Of course, this will reflect on our country and our relationship with our country. The Georgian government and authorities are ready for friendship. We wish the President of the United States success in this fight and hope that he will fully fulfill the promise he made regarding the defeat of the 'Deep State,'” Kaladze said.