We plan to discuss “many investment projects” at World Government Summit meetings - Mariam Kvrivishvili
პაპუაშვილი კობახიძე ქვრივიშვილი
Mariam Kvrivishvili, Deputy Minister of Economy of the Georgian Dream declares, that within the framework of the ongoing World Government Summit held in the United Arab Emirates, meetings are planned with both the political leaders of the host country and the leadership of leading local companies.
Kvrivishvili says that the meetings will be held with the leadership of leading local [Abu Dhabi] companies.
“We have planned very important, high-level meetings, on the one hand, with the political leaders of the host country, where we will talk about further strengthening and consolidating trade, economic and investment opportunities between the two countries, cooperation in tourism, as well as aviation. In addition, meetings will be held with the leadership of leading local companies and we will talk with them about the possibilities of attracting investments. It is very important that within the framework of the summit, the Prime Minister of Georgia will have the opportunity to address global leaders and present to them the results of our country, and on the other hand, introduce them to the business and investment environment in our country," said Mariam Kvrivishvili.
The central theme of the 2025 Summit, held in the United Arab Emirates, is Shaping Future Governments, with the event hosting over 6,000 participants.