GNERC Chairman David Narmania says that they have not discussed postponing the full launch of the energy exchange. Therefore, he expects that from July the exchange will be launched at full capacity.
According to him, the exchange has proven financially viable.
"According to the information at our disposal, the system is already running smoothly. We saw that users who traded in voluntary mode saved more than 400 thousand GEL. All this means that the exchange has proven financially viable. There were no operational issues. Therefore, even if more users join, in my opinion, the system is ready to conduct buying and selling operations smoothly. Until users fully realize that it is profitable and will see certain benefits, they will never have the desire. When it becomes mandatory, they will have to trade and then they will see the benefits," - states Narmania.
The exchange operates with a transitional model until July 2025. From July, trading on the platform should start fully.