საქართველოს სახელმწიფო შესყიდვების დავების განხილვის საბჭომ გამოაქვეყნა 2024 წლის საქმიანობის ანგარიში, რომელიც ასახავს საბჭოს მიერ განხილული საკითხების სტატისტიკას და მიღებულ გადაწყვეტილებებს.
ანგარიშის მიხედვით, 2024 წელს საბჭოში შესული საჩივრების რაოდენობა 1,172-მდე გაიზარდა. 2023 წელს საბჭოში წარმოდგენილი იქნა 1006 საჩივარი.
წელს საბჭოში შესული საჩივრების უმრავლესობა (1,164) დაკავშირებული იყო ტენდერების პროცესთან, ხოლო რვა – გამარტივებული შესყიდვის ხელშეკრულებებთან. მონაცემების თანახმად, 62% საჩივრების დაკმაყოფილდა სრულად ან ნაწილობრივ. შედარებისთვის 2023 წელს ბიზნესისთვის დადებითად დაკმაყოფილებული საჩივრების წილი 63%-ს შეადგენდა.
საჩივრების დიდი ნაწილი (988) ეხებოდა სატენდერო კომისიების გადაწყვეტილებებსა და ქმედებებს, ხოლო 176 – სატენდერო პირობებს. 118 საჩივარი პროცედურული დარღვევების გამო დაუშვებლად იქნა ცნობილი.
განხილული საჩივრებიდან: