აშშ-ევროკავშირის სავაჭრო ომი მსოფლიოს $9.5 ტრილიონი დაუჯდება - AmCham
ამერიკის სავაჭრო პალატა (AmCham) პოლიტიკურ ლიდერებს აფრთხილებს, რომ ამერიკასა და ევროკავშირს შორის დაწყებული სავაჭრო ომი გლობალურ ეკონომიკას $9.5 ტრილიონი დოლარის ზიანს მოუტანს. პალატის უახლესი კვლევის მიხედვით, ეს კონფლიქტი საფრთხეს უქმნის არა მხოლოდ უშუალოდ ვაჭრობას, არამედ ტრანსატლანტიკურ ბიზნესსა და ინვესტიციებს, რომელთა მოცულობა ყოველწლიურად დაახლოებით $9.5 ტრილიონს
აღწევს.
ამ დროისთვის აშშ-ისა და ევროკავშირის სავაჭრო ურთიერთობები ისტორიულად ყველაზე რთულ ეტაპზეა. ვაშინგტონმა ევროკავშირიდან იმპორტირებულ ფოლადსა და ალუმინზე ტარიფები დააწესა, რასაც ბრიუსელმა მყისიერად უპასუხა საპასუხო სანქციებით. სიტუაცია უფრო მეტად გაართულა პრეზიდენტ ტრამპის მიერ ევროკავშირიდან ექსპორტირებულ ღვინოსა და სპირტიან სასმელებზე 200%-იანი ტარიფების დაწესების მუქარამ.
AmCham-ის კვლევითი დეპარტამენტი ხაზს უსვამს, რომ ამ კონფლიქტმა შესაძლოა მნიშვნელოვნად დააზიანოს არა მხოლოდ საქონლისა და მომსახურების გაცვლა, არამედ ტრანსატლანტიკური ინვესტიციების დინებაც. აშშ და ევროკავშირი ერთმანეთის მთავარი სავაჭრო პარტნიორები არიან, და მათი ეკონომიკური კავშირები გაცილებით ღრმაა, ვიდრე ეს სტატისტიკურად ჩანს.
AmCham-ი მხარეებს მოუწოდებს, სწრაფად გადადგან ნაბიჯები დაძაბულობის განმუხტვისკენ, რათა თავიდან იქნეს აცილებული ეკონომიკური ზარალი, რომლის შედეგად გლობალური ეკონომიკა შესაძლოა უდიდესი დანაკარგის და რეგრესის წინაშე აღმოჩნდეს.