საქართველოდან ინდოეთში ექსპორტი თითქმის 5-ჯერ გაიზარდა - რა ვყიდით და ვყიდულობთ?
ექსპორტი
საქართველოსა და ინდოეთს შორის სავაჭრო ბრუნვა გაიზარდა. 2025 წლის იანვარ-თებერვლის მონაცემებით, ორ ქვეყანას შორის ვაჭრობა თითქმის გაორმაგდა და 21 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, მაშინ როცა ეს მაჩვენებელი გასული წლის ანალოგიურ პერიოდში 12,8 მლნ აშშ დოლარი იყო, 2022 წლის იანვარ-თებერვალში კი - 18,8 მლნ აშშ დოლარი.
ინდოეთთან ვაჭრობაში იმპორტს გაცილებით დიდი წილი აქვს, ვიდრე ექსპორტს, თუმცა წელს, ორი თვის მონაცემებით, ორივე მაჩვენებელმა ზრდა აჩვენა. მათ შორის, ექსპორტი თითქმის ხუთჯერ გაიზარდა და 2025 წლის იანვარ-თებერვალში 4,3 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, მაშინ როცა გასულ წელს, ანალოგიურ პერიოდში 917 480 აშშ დოლარი იყო, 2023 წელს კიდევ უფრო ნაკლები - 529 590 აშშ დოლარი. მთავარი საექსპორტო საქონელი სასუქებია. ექსპორტში ზრდა მეტწილად ამონიუმის ნიტრატების და თამბაქოს ექსპორტის მაჩვენებლების მატებას უკავშირდება.
TOP-5 საექსპორტო საქონელი ინდოეთში (2025 წლის იანვარ-თებერვლის მონაცემები):