ამერიკის შეერთებული შტატების ხელისუფლებამ არამეგობრული ქვეყნების წინააღმდეგ დაწესებული სანქციები გააფართოვა და გაშავებული კომპანიების ჩამონათვალში დამატებით 80-ზე მეტი სუბიექტი შეიყვანა. განსაკუთრებით მკაცრი აღმოჩნდა დონალდ ტრამპის ადმინისტრაციის გადაწყვეტილება ჩინეთთან მიმართებით, რომელიც ამ სიაში დამატებით 50 კომპანიით იქნება წარმოდგენილი.
კომპანიებს, რომლებიც ამ სიაში ხვდებიან აშშ-ის ხელისუფლება ეროვნული უსაფრთხოებისთვის საშიშად თვლის და ამერიკულ კომპანიებს მათთან ვაჭრობას უკრძალავს. რეალურად, ეს სანქცია ტექნოლოგიური და სამხედრო კომპანიების საწინააღმდეგოდაა მიმართული, რადგან ეს ორი სფერო ამერიკა-ჩინეთის ორმხრივ ვაჭრობაზე არის დამოკიდებული, რაც ამიერიდან კიდევ უფრო მეტად შეფერხდება.
თავად ეს გადაწყვეტილება არახალია, რადგან ამ მიმართულებით მნიშვნელოვანი ნაბიჯები თავის დროზე ჯო ბაიდენის ადმინისტრაციამაც გადადგა, როცა მიკროჩიპების, ნახევარგამტარების, AI-ის და ქლაუდ-ტექნოლოგიების მიმართულებით არსებული ასობით ჩინური კომპანია დაასანქცირა. როგორც იმ დროს ითქვა, თუ ჩინეთში წამყვანი ამერიკული ტექნოლოგიის ექსპორტი გაგრძელდება, ჩინეთი მას სამხედრო მიზნებისთვის გამოიყენებს, რაც აშშ-ის ეროვნულ უსაფრთხოებას საფრთხეს შეუქმნის.
ამერიკის შეერთებული შტატების ამ ტიპის გადაწყვეტილებებს ჩინეთი უპასუხოდ არასდროს ტოვებს. თავის დროზე, ჩინეთმა აშშ-ში ორმაგი დანიშნულების ტექნოლოგიების, ანუ ისეთი მოწყობილობების ექსპორტი აკრძალა, რომელთა გამოყენება შეიძლება, როგორც ყოველდღიური, ასევე სამხედრო გამოყენებისთვის, ანუ ძირითადად, ეს რეგულაცია დრონებს უკავშირდება. შეგვიძლია ვივარაუდოთ, რომ ეს ტენდენცია მომავალშიც გაგრძელდება.