ბათუმის მუნიციპალიტეტის მიერ ჩატარებული კვლევის თანახმად, 2040 წლისთვის მუნიციპალიტეტის მოსახლეობა 414,000-ს მიაღწევს. აღნიშნული კვლევით მუნიციპალიტეტი წყალარინების სისტემის გამართვის საჭიროებაზე მიუთითებს.
ბათუმისა და ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტების მოსახლეობა ამჟამად 275,000-ს შეადგენს. ამ დასახლებულ პუნქტებს ადლიის გამწმენდი ნაგებობა ემსახურება. ამ ობიექტს კომპანია ბათუმის წყალი მართავს, სწორედ ის იქნება მისი გაფართოების პროექტის განმახორციელებელი.
გზშ-ის (გარემოზე ზემოქმედების შეფასების) დოკუმენტში აღნიშნულია, რომ ექსპლუატაციის პირობების ცვლილება არა მხოლოდ მომსახურების ხარისხის გაუმჯობესებას, არამედ ეკოლოგიური ზემოქმედების შემცირებასაც ისახავს მიზნად. პროექტის ფარგლებში გათვალისწინებულია ინოვაციური ტექნოლოგიების დანერგვა, მათ შორის, ჩამდინარე წყლების გაწმენდის ახალი მეთოდების გამოყენება, რაც ქალაქის განვითარებასა და მდგრადი ინფრასტრუქტურის შექმნას შეუწყობს ხელს.
წარდგენილი დოკუმენტაციის თანახმად, ადლიის გამწმენდი ნაგებობის პარამეტრები და მისი გაფართოების გეგმა ასეთია: