გაეროს სპეციალური მომხსენებელი უფლებადამცველთა საკითხებში მერი ლოლერი შეშფოთებას გამოთქვამს საქართველოში ხუთი საქველმოქმედო ფონდის ანგარიშების დაყადაღების გამო.
"ძალიან შეშფოთებული ვარ საქართველოში 5 არასამთავრობო ორგანიზაციის, მათ შორის, თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის საბანკო ანგარიშების დაყადაღებით, რომელიც მნიშვნელოვან საქმიანობას ეწევა ადამიანის უფლებების დაცვის მიმართულებით. შემაშფოთებელია, რომ ეს ნაბიჯი 2024 წლის ნოემბერ-დეკემბერში მიმდინარე საპროტესტო აქციების გამოძიების ნაწილს წარმოადგენს. მოვუწოდებ (შესაბამის უწყებებს) გადახედონ გადაწყვეტილებას და გამოიძიონ უფლებადამცველებსა და მშვიდობიან მომიტინგეებზე თავდასხმები”, - წერს ლოლერი.
პროკურატურამ, ფონდების ანგარიშები, რომლებიც პროევროპული აქციებისას დაზარალებულებს ეხმარებოდა, საბოტაჟის შესახებ მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში დააყადაღეს. დაყადაღებულია ა(ა)იპ „ნანუკას ფონდის“; ა(ა)იპ „ფროსფერითის“; ა(ა)იპ „ფონდი ერთმანეთისთვის 24/7“-ის; ა(ა)იპ „სირცხვილიას“ და ა(ა)იპ „თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის“ ანგარიშები. პროკურატურის ინფორმაციით, ამ ფონდებს 2024 წლის დეკემბრიდან 17 მარტამდე 2 მლნ ლარზე მეტი აქვთ დახარჯული.