66 ათას პირს 425 მილიონის გადასახადები ჩამოეწერა
შემოსავლების სამსახურის ინფორმაციით, საგადასახადო ამნისტიის ფარგლებში, 66 ათასზე მეტ ფიზიკურ პირს 424.8 მლნ ლარი უკვე ჩამოეწერა. უწყების თანახმად, საგადასახადო დავალიანების ჩამოწერა აქტიურად მიმდინარეობს, როგორც ელექტრონულად, ასევე პირადი მომართვის საფუძველზე.
"ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახური გადასახადის გადამხდელებს აცნობებს, რომ საქართველოს მთავრობის მიერ მიღებული გადაწყვეტილების თანახმად, საგადასახადო კოდექსის 309-ე მუხლის 37-ე ნაწილის „დ“ ქვეპუნქტის საფუძველზე, დღეის მდგომარეობით - 66 183 ფიზიკურ პირს 424 787 142 ლარი უკვე ჩამოეწერა,"- ნათქვამია ინფორმაციაში.
ავერსი თბილისში ახალი კლინიკის მშენებლობას გეგმავს
კომპანია "ავერსი" თბილისში, ვაჟა-ფშაველას გამზირზე, რესპუბლიკური საავადმყოფოსა და "ავერსის" ცენტრალური კლინიკის მახლობლად ახალი კლინიკის მშენებლობას გეგმავს. თბილისის არქიტექტურის სამსახურის ვებგვერდის თანახმად, პროექტზე სამშენებლო ნებართვა უკვე გაცემულია. უძრავი ქონება კომპანია "ავერსი ფარმას" საკუთრებაშია.
როგორც "ავერსის" კლინიკის დირექტორი, დიმიტრი ჯორბენაძე BMG-სთან აცხადებს, ახალი საავადმყოფო მნიშვნელოვან როლს შეასრულებს ქვეყნის ჯანდაცვის სექტორის განვითარებაში. მისი თქმით, პროექტის საერთო საინვესტიციო ღირებულება დაახლოებით 50 მილიონ აშშ დოლარს შეადგენს და დამატებით 1000-1200 ადამიანი დასაქმდება.
იანვარში საქართველოში ელექტროენერგიის იმპორტი 109%-ით გაიზარდა
თიბისი კაპიტალის ინფორმაციით, 2025 წლის იანვარში საქართველოში იმპორტირებული იყო 335 მლნ კვტ.სთ ელექტროენერგია. წლიური ზრდა 109%-ია. იმპორტის 57% რუსეთიდან იყო, 43% - აზერბაიჯანიდან. იანვარში დენის იმპორტში ქვეყანამ ჯამში 8.7 მლნ დოლარი დახარჯა.
ენგურჰესის ელექტროენერგიის ტარიფის დათვლის წესში ცვლილებაა, სემეკი აცხადებს რომ ეს მომხმარებლებზე არ აისახება
სემეკის განმარტებით, "ენგურჰესის" ტარიფის დადგენის წესის შეცვლა სამომხმარებლო ელექტროენერგიას არ გააძვირებს.
საქმე ის არის, რომ დღეს "ოცნების" პარლამენტმა მესამე მოსმენით დაამტკიცა "ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების შესახებ“ კანონში ცვლილებები, რომლის თანახმად, ელექტროენერგიის წარმოების ტარიფების გაანგარიშების დროს არ იქნება გათვალისწინებული ენგურჰესისა და ვარდნილჰესების კასკადის მიერ წარმოებული და საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე უფასოდ მიწოდებული ელექტროენერგიის ოდენობა სატარიფო რეგულირების პერიოდის შესაბამისი სატარიფო წლისთვის (კვტ.სთ).
დოლარში საქართველოს საგარეო ვალი შემცირდა, ლარის გაუფასურების გამო კი ლარებში გაიზარდა
ფინანსთა სამინისტრომ გამოაქვეყნა 2025 წლის იანვრის მდგომარეობით საქართველოს სახელმწიფო ვალის ამსახველი ანგარიში. დოკუმენტის თანახმად, ვალის მთლიანმა მოცულობამ დოლარში 8.54 მილიარდი დოლარი შეადგინა, რაც წინა წლის იანვართან შედარებით 209 მილიონი დოლარით ნაკლებია. თუმცა, ეროვნულ ვალუტაში გამოსახული ვალის მოცულობა პირიქით - 1.09 მილიარდი ლარით არის გაზრდილი და ის 24.6 მილიარდ ლარს შეადგენს.