ქართული საავიაციო ბაზრის ლიდერი Wizz air-ის მმართველო დირექტორი როლანდ ტიშნერი გვეუბნება, რომ ხომალდების ზრდას განიხილავენ და უკვე წელს ქუთაისს მეოთხე ბაზირებული ხომალდი დაემატება.
"წელს საბოლოოდ გვეყოლება მეოთხე ბაზირებული ხომალდი. ალბათ იცით, რომ გასულ წელს ერთი ხომალდი გავიყვანეთ, თუმცა საბოლოოდ შევძლებთ მეოთხე ხომალდი დავამატოთ ქუთაისის ბაზას. ასევე ვაპირებთ ჰამბურგისა და მადრიდის მიმართულებებით ფრენების აღდგენას; ხოლო ლიონის მიმართულებით ფრენის დამატებას. რაც შეეხება სხვა აეროპორტიდან ფრენას, ეს ყოველთვის მსჯელობის საგანია. თბილისის აეროპორტი ძალიან ძვირია ამიტომ არ ვფიქრობ, რომ მოკლევადიან პერიოდში ამ მიმართულებით განხილვა არ იქნება. საქართველო ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანი ბაზარია და თითოეულ შესაძლებლობას, აეროპორტს და ახალ მიმართულებას განვიხილავთ. ასევე განვიხილავთ ქუთაისში ბაზირებული ხომალდების ზრდას", - ამბობს ავიაკომპანიის მმართველი დირექტორი.
PEGAS Touristik Georgia-ს გენერალური დირექტორი სალომე ბერაია გვეუბნება, რომ თურქეთის აეროპორტს ქართველი მგზავრები მსოფლიოს სხვადასხვა წერტილში მოსახვედრად იყენებენ და საავიაციო ბაზარზე წამყვან პოზიციებზეც სწორედ ამიტომ არიან. აზერბაიჯანის შემთხვევაში კი ბერაია ჩაკეტილ სახმელეთო აზღვარს ასახელებს, რის გამოც მგზავრები იძულებულები არიან საჰაერო გზით შემოვიდნენ საქართველოში.
“2024 წელს თუ შევაჯამებთ თურქული და აზერბაიჯანული ავიაკომპანიები, რომლებიც ოპერირებენ საქართველოს ეს ეხება როგორც გამყვან ისე შემომყვან ტურიზმს. [მგზავრები] იყენებენ სტამბოლს დამაკავშირებელ რგოლად მთელ მსოფლიოსთან. მომხმარებლებისთვის თურქული ავიაკომპანიების ბენეფიტი სწორედ ეს არის. რაც შეეხება აზერბაიჯანის ავიაკომპანიებს, მათი აქტიურობა განპირობებულია იმით, რომ ბოლო ხუთი წელია ქვეყნებს შორის სახმელეთო საზღვარი ჩაკეტილია და ყველა მგზავრი იძულებულია ჩამოფრინდეს”, - გვეუბნება სალომე ბერაია.
PEGAS Touristik Georgia-ს წარმომადგენელი ასევე ამბობს, რომ აზერბაიჯანელი ვიზიტორები საქართველოს სატრანზიტო ქვეყნადაც იყენებენ, რადგან აქედან ფრენები მათთვის უფრო იაფია.
დღეის მდგომარეობით ქვეყნის საავიაციო ბაზარზე 50 ავიაკომპანია 92 მიმართულებით ოპერირებს. რაც შეეხება ავიაკომპანიებს, ბაზრის ლიდერი კვლავ უნგრული ბიუჯეტური Wizz air-ია, რომელმაც 2024 წელს ქუთაისიდან 1 454 078 მლნ მგზავრი გადაიყვანა. მეორე ადგილს თურქეთის სახელმწიფო კომპანია Turkish Airlines-ი იკავებს 553 349 მგზავრით; მესამე ადგილზეა თურქული ბიუჯეტური Pegasus 546 211 მგზავრით; მეოთხე ადგილს Georgian Airways-ი იკავებს 515 113 გადაყვანილი მგზავრით; მეხუთე ადგილზე კი აზერბაიჯანის სახელმწიფო კომპანია Azerbaijan Airlines-ია 412 980 მგზავრით.