საქართველომ დაადასტურა მზადყოფნა რუსეთში ელექტროენერგიის ექსპორტისთვის. აზერბაიჯანიდან კი, ექსპორტი უკვე განხორციელდა. ამის შესახებ Inter RAO-ს გამგეობის წევრმა ალექსანდრა პანინამ ჟურნალისტებს განუცხადა, რომელიც ARVE კონფერენციის "განახლებადი ენერგია რუსეთში" ფარგლებში იმართებოდა.
აზერბაიჯანმა გვიპასუხა, რომ შეუძლია 250-300 მეგავატიანი დახმარების გაწევა და სიტუაციიდან გამომდინარე მიიღებენ გადაწყვეტილებას. თქვა მან.
„აზერბაიჯანიდან იყო“, - დასძინა პანინამ და უპასუხა კითხვაზე, იყო თუ არა უკვე ამ ქვეყნებიდან რუსეთის ფედერაციაში ელექტროენერგიის მიწოდება.
მანამდე პანინამ იტყობინება, რომ რუსეთმა აზერბაიჯანსა და საქართველოს მიმართა საგანგებო სიტუაციების დროს ელექტროენერგიის მიწოდების შესაძლებლობის შესახებ.
რუსეთმა საქართველოს და აზერბაიჯანს საგანგებო სიტუაციებში 600 მგვტ ელექტროენერგიის იმპორტის მოთხოვნით სექტემბერში მიმართა.
აღნიშნულ თემაზე bm.ge-მ ეკონომიკის სამინისტროს მიმართა, სადაც შემდეგ განმარტებას აკეთებენ:
„საქართველოს ელექტროენერგეტიკული სისტემა ფიზიკურად არის დაკავშირებული ოთხივე მეზობელი სახელმწიფოს ელექტროენერგეტიკულ სისტემასთან. ოპერირების პროცესში, გადამცემი სისტემის ოპერატორი, არსებული პროცედურების თანახმად, ერთჯერადად იღებს გადაწყვეტილებას ტრანსსასაზღვრო რეჟიმების შესახებ, მათ შორის, ამა თუ იმ სისტემასთან სინქრონულ-პარალელური, საექსპორტო/საიმპორტო, ავარიული, კუნძულოვანი ან ნულოვანი ოპერირების თაობაზე. ელექტროენერგეტიკული სისტემის სპეციფიკურობიდან გამომდინარე, ეს მსოფლიოში დანერგილი, ჩვეული პრაქტიკაა. აღნიშნული საკითხები დამატებით რეგულირდება მეზობელი ქვეყნების სისტემის ოპერატორებთან გაფორმებული ხელშეკრულებებით. რუსეთის შემთხვევაში, აღნიშნული რეგულირდება რუსეთის ელექტროენერგეტიკული სისტემის ოპერატორთან 2007 წელს გაფორმებული ორი ხელშეკრულებით: რუსეთიდან საქართველოში და საქართველოდან რუსეთში ავარიული სიტუაციების დროს ელექტროენერგიის მიწოდების შესახებ“, – აცხადებენ სამინისტროში.