“ტურისტი არ არის და რა შუაშია Airbnb?!” - ნიკა ანჯაფარიძე ეკონომიკის მინისტრს პასუხობს
საქართველოში Airbnb-ის მმართველი კომპანია Wehost-ის დამფუძნებელი, ნიკა ანჯაფარიძის შეფასებით, როდესაც ქვეყანაში ტურისტები არ არიან, Airbnb-ისა და სასტუმროების კონკურენციაზე ყურადღების გამახვილება რელევანტური არ არის. ამის შესახებ მან BM.GE-ის განუცხადა.
საქმე ის არის, რომ დღეს ეკონომიკის მინისტრმა, მთავრობის ადმინისტრაციაში გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხადა, რომ ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაცია დარგში არსებული გამოწვევების შესახებ ღრმა ანალიზს აწარმოებს. ლევან დავითაშვილი აღნიშნავს, რომ ერთ-ერთი გამოწვევა მოთხოვნა-მიწოდების ნაწილშია, რასაც მათ შორის საწოლი ადგილების გაზრდილი რაოდენობაც განაპირობებს. მინისტრმა თქვა, რომ დარგის წარმომადგენლებისთვის გამოწვევაა ასევე airbnb-ისა და სასტუმროებს შორის არსებული კონკურენცია. "ამიტომ, შეიძლება სასტუმრო ობიექტებს გარკვეული უკმაყოფილება ჰქონდეთ, მაგრამ ამას თავისი ახსნა გააჩნია", - განაცხადა დავითაშვილმა.
ნიკა ანჯაფარიძე BM.GE-სთან აღნიშნავს, რომ აღნიშნული განცხადება მხოლოდ თავის გამართლებაა.
“Airbnb სასტუმრო სექტორთან კონკურენციაში თავიდანვე შედიოდა, თუმცა ახლა რაც ხდება, Airbnb-ს ვერ დაბრალდება. თავის გამართლებაა. ტურისტი არ არის და რა შუაშია Airbnb”, - ამბობს ანჯაფარიძე.
wehost-ის დამფუძნებელი მიმდინარე სეზონსაც აფასებს და ამბობს, რომ ამ სეზონზე თბილისში ჯავშნები ჩავარდა და ბინებს მინიმალურ ფასად აქირავებენ. იმ იმედით, რომ დაბალი ფასების პირობებში ბინაში ვინმე მაინც შევა.