2024 წელს საქართველოში ამერიკიდან პირდაპირი ინვესტიციები თითქმის განახევრდა. წლის განმავლობაში შტატებიდან FDI-ის სახით ქვეყნის ეკონომიკაში 98.3 მლნ დოლარი ჩაიდო, რაც 2023 წლის მონაცემებთან შედარებით 46%-ით ნაკლებია.
ამგვარად, აშშ-მ 2024 წლის უმსხვილესი ინვესტორი ქვეყნების რეიტინგში მეოთხე ადგილი დაიკავა.
BM.GE-მ საქსტატიდან დარგები და კომპანიები გამოითხოვა, სადაც 2024 წელს ყველაზე მეტი ამერიკული ინვესტიციები ჩაიდო. ოფიციალური სტატისტიკის მიხედვით, გასულ წელს ამერიკული ინვესტიციები ძირითადად უძრავი ქონების სექტორში იდებოდა, რაზედაც შტატებიდან შემოსული FDI-ის თითქმის მესამედი მოდიოდა. სექტორების რეიტინგი კი ასე გამოიყურება:
- უძრავი ქონება - $37.7 მლნ;
- ინფორმაცია და კომუნიკაცია - $19.6 მლნ;
- განათლება - $14.9 მლნ;
- პროფესიული, სამეცნიერო და ტექნიკური საქმიანობები - $9.1 მლნ;
- ჯანდაცვა და სოციალური მომსახურების საქმიანობები - $6.4 მლნ;
- ტრანსპორტი და დასაწყობება - $1.2 მლნ;
- ენერგეტიკა - ...;
- საფინანსო და სადაზღვევო საქმიანობები - $809 ათასი;
- საბითუმო და საცალო ვაჭრობა - $712 მლნ;
- მშენებლობა - $401 ათასი.
რაც შეეხება კომპანია, სადაც გასული წლის განმავლობაში ამერიკული ინვესტიციები ყველაზე დიდი მოცულობით ჩაიდო, TOP-10-ეული ასე გამოიყურება:
- რადიო თავისუფალი ევროპა/რადიო თავისუფლების საქართველოს წარმომადგენლობა;
- World Vision International-ის ფილიალი საქართველოში;
- ეკონომიკის გაუმჯობესება ძლიერი საზოგადოებისთვის ფილიალი საქართველოში;
- საერთაშორისო კვლევისა და გაცვლების საბჭოს თბილისის ფილიალი (IREX);
- საგარეო საკითხებისათვის მოქალაქეთა ქსელის ფილიალი-CNFA საქართველო;
- ისტ-უესტ მენეჯმენტ ინსტიტუტ, ინკ.-ის წარმომადგენლობა საქართველოში;
- შპს აი ჯი დეველოფმენტ ჯორჯია;
- ეი არ დი, ინკ. ფილიალი;
- შპს ეპამ სისტემს (ჯორჯია);
- შპს ფოთის ახალი საზღვაო ნავსადგური
საქსტატში განმარტავენ, რომ ენერგეტიკის სექტორში ჩადებული ინვესტიციების მონაცემები კონფიდენციალურია, „ოფიციალური სტატისტიკის შესახებ საქართველოს კანონის“ 34-ე მუხლის თანახმად, თუ ეს მონაცემები სტატისტიკური ერთეულის პირდაპირი იდენტიფიცირების ან არაპირდაპირი იდენტიფიცირების საშუალებას იძლევა.