აშშ-დან პირდაპირი ინვესტიციები განახევრდა - რომელ დარგებსა და კომპანიებში ჩაიდო ამერიკული FDI?
2024 წელს საქართველოში ამერიკიდან პირდაპირი ინვესტიციები თითქმის განახევრდა. წლის განმავლობაში შტატებიდან FDI-ის სახით ქვეყნის ეკონომიკაში 98.3 მლნ დოლარი ჩაიდო, რაც 2023 წლის მონაცემებთან შედარებით 46%-ით ნაკლებია.
ამგვარად, აშშ-მ 2024 წლის უმსხვილესი ინვესტორი ქვეყნების რეიტინგში მეოთხე ადგილი დაიკავა.
BM.GE-მ საქსტატიდან დარგები და კომპანიები გამოითხოვა, სადაც 2024 წელს ყველაზე მეტი ამერიკული ინვესტიციები ჩაიდო. ოფიციალური სტატისტიკის მიხედვით, გასულ წელს ამერიკული ინვესტიციები ძირითადად უძრავი ქონების სექტორში იდებოდა, რაზედაც შტატებიდან შემოსული FDI-ის თითქმის მესამედი მოდიოდა. სექტორების რეიტინგი კი ასე გამოიყურება:
1. უძრავი ქონება - $37.7 მლნ;
2. ინფორმაცია და კომუნიკაცია - $19.6 მლნ;
3. განათლება - $14.9 მლნ;
4. პროფესიული, სამეცნიერო და ტექნიკური საქმიანობები - $9.1 მლნ;
5. ჯანდაცვა და სოციალური მომსახურების საქმიანობები - $6.4 მლნ;
6. ტრანსპორტი და დასაწყობება - $1.2 მლნ;
7. ენერგეტიკა - ...;
8. საფინანსო და სადაზღვევო საქმიანობები - $809 ათასი;
9. საბითუმო და საცალო ვაჭრობა - $712 მლნ;
10. მშენებლობა - $401 ათასი.
რაც შეეხება კომპანია, სადაც გასული წლის განმავლობაში ამერიკული ინვესტიციები ყველაზე დიდი მოცულობით ჩაიდო, TOP-10-ეული ასე გამოიყურება:
• რადიო თავისუფალი ევროპა/რადიო თავისუფლების საქართველოს წარმომადგენლობა;
• World Vision International-ის ფილიალი საქართველოში;
• ეკონომიკის გაუმჯობესება ძლიერი საზოგადოებისთვის ფილიალი საქართველოში;
• საერთაშორისო კვლევისა და გაცვლების საბჭოს თბილისის ფილიალი (IREX);
• საგარეო საკითხებისათვის მოქალაქეთა ქსელის ფილიალი-CNFA საქართველო;
• ისტ-უესტ მენეჯმენტ ინსტიტუტ, ინკ.-ის წარმომადგენლობა საქართველოში;
• შპს აი ჯი დეველოფმენტ ჯორჯია;
• ეი არ დი, ინკ. ფილიალი;
• შპს ეპამ სისტემს (ჯორჯია);
• შპს ფოთის ახალი საზღვაო ნავსადგური
საქსტატში განმარტავენ, რომ ენერგეტიკის სექტორში ჩადებული ინვესტიციების მონაცემები კონფიდენციალურია, „ოფიციალური სტატისტიკის შესახებ საქართველოს კანონის“ 34-ე მუხლის თანახმად, თუ ეს მონაცემები სტატისტიკური ერთეულის პირდაპირი იდენტიფიცირების ან არაპირდაპირი იდენტიფიცირების საშუალებას იძლევა.