ირაკლი ღარიბაშვილის პრემიერ-მინისტრობის პერიოდში გამოცემული მთავრობის 80 000-მდე განკარგულება ისევ გაუმჭვირვალეა.
უკვე ერთი წელი ხდება, რაც ირაკლი კობახიძე პრემიერის პოსტზე მუშაობს, მაგრამ მისი დაპირების მიუხედავად, ჯერჯერობით, მთავრობის ადმინისტრაციას 2021-2023 წლებში გამოცემული განკარგულებების გამოქვეყნება არ დაუწყია.
მთავრობის განკარგულებები - ამ ბმულზე 2021-2023 წლებში გამოცემული განკარგულებები არ იძებნება
„მიმდინარეობს მუშაობა“ - უთხრეს BMG-ის მთავრობის ადმინისტრაციის პრესსამსახურში.
აღსანიშნავია, რომ ამას ამბობდა მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსიც 2024 წლის გაზაფხულზეც. „გამოუქვეყნებელი განკარგულებების რაოდენობა 80 000-მდეა და მათზე „მუშაობა მიდის“ - აცხადებდა ლევან ჟორჟოლიანი.
შეგახსენებთ, მთავრობის განკარგულებები 2021-2023 წლებში საერთოდ არ გამოქვეყნებულა, მაგრამ მას შემდეგ, რაც პრემიერ-მინისტრი ირაკლი კობახიძე გახდა, ახალი განკარგულებების გასაჯაროება დაიწყო.
კერძოდ, 3-წლიანი პაუზის შემდეგ საქართველოს მთავრობამ პირველი განკარგულება 2024 წლის თებერვალში გამოაქვეყნა. მაშინ მთავრობის ადმინისტრაციის პრესსამსახურში BMG-ის უთხრეს, რომ მიმდინარეობდა მუშაობა წინა წლების განკარგულებების გამოქვეყნებაზეც.
"ასეთი პრაქტიკა დამხვდა მთავრობაში, მეც დიდი დრო არ დამიხარჯავს მის შეცვლაზე" - ასე გაიმართლა თავი რამდენჯერმე თავად ირაკლი ღარიბაშვილმა, როდესაც მედიამ ჰკითხა, რატომ არღვევდა კანონს და რატომ იყო გაუმჭვირვალე მთავრობის განკარგულებები.
ცნობისთვის: მთავრობის განკარგულებები ძირითადად სხვადასხვა საკითხს, მათ შორის პრივატიზაციებს, მიწის სიმბოლურ ფასად გადაცემებს, საპრივატიზაციო ვალდებულებებში ცვლილებების შეტანას, სასესხო ხელშეკრულებებს და მათ მოდიფიკაციებს, ასევე სხვა მრავალ თემას შეეხება.