რუსეთში ქართული პროდუქციის ექსპორტი ისტორიულ მაქსიმუმზეა - რას ვყიდით?
რუსეთი
რუსეთში საქართველოდან ადგილობრივი ექსპორტი (ექსპორტი რეექსპორტის გარეშე) მზარდია და გასულ წელს ისტორიულ მაქსიმუმამდე გაიზარდა.
საქსტატის მონაცემებით, რუსეთი ნომერ პირველი ბაზარი იყო, სადაც 2024 წელს ყველაზე მეტი, 653.4 მლნ. აშშ დოლარის ადგილობრივი ექსპორტი განხორციელდა, რაც წლიურად 17%-იანი ზრდაა.
საქსტატის შესაბამისი მონაცემები, რომელიც 2014 წლიდანაა ხელმისაწვდომი, ცხადყოფს, რომ რუსეთში ადგილობრივი ექსპორტი 155-253 მლნ დოლარის ფარგლებში იყო 2014-2016 წლებში, 2017 წლიდან უკვე 300 მლნ დოლარზე მეტი შეადგინა და 357-439 მლნ დოლარის ფარგლებში მერყეობდა, ხოლო 2021 წლიდან მაჩვენებელმა ნახევარ მილიარდ დოლარს გადააჭარბა, ვიდრე გასულ წელს ახალ რეკორდულ ნიშნულამდე გაიზრდებოდა.
აღსანიშნავია ისიც, რომ რუსეთში აბსოლუტურ მოცულობაში გაზრდილ ადგილობრივ ექსპორტთან ერთად, რეკორდულ დონემდე გაიზარდა რუსეთის წილი საქართველოს მთლიან ადგილობრივ ექსპორტში. გასულ წელს სწორედ რუსეთის ბაზარზე გავიდა ქართული პროდუქციის მეხუთედზე მეტი - 21.7%.
უფრო დეტალურად, რუსეთში ადგილობრივი საქონლის ექსპორტის მოცულობა და წილი ასეთია: